KSG Agro zbiera wczesne zboża


Gospodarstwa należące do KSG Agro, ukraińskiego agroholdingu notowanego na GPW w Warszawie, zakończyły żniwa wczesnych zbóż na powierzchni 6,3 tys. ha, w tym:
● pszenica – 4,2 tys ha,
● jęczmień – 1,3 tys. ha,
● rzepak ozimy – 0,8 tys. ha.
Podczas żniw gospodarstwa holdingu zostały w pełni wyposażone w niezbędny sprzęt – kombajny i ciężarówki. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i stosowanym technologiom wszystko zostało zebrane bez strat. Plony pszenicy i jęczmienia wyniosły 3 t/ha, a rzepaku ozimego 2,2-2,5 t/ha.
– Stan wojenny nie przeszkadza nam działać w trybie normalnym. Wcześniej skutecznie zrealizowaliśmy kampanię siewną, teraz czas na żniwa. Część zebranych zbóż będzie wykorzystana do produkcji pasz dla zakładu hodowli trzody chlewnej, który obecnie nawet zwiększa produkcję wieprzowiny: jeśli wcześniej nasz udział w rynku regionu dniepropietrowskiego wynosił 50%, teraz zbliża się do 70%. Oprócz tego dostarczamy wieprzowinę i konserwy na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy – mówi Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.
Część zebranego zboża może trafić i do Polski. 11 lipca KSG Agro i spółka Makarony Polskie podpisały memorandum o współpracy w zakresie przetwórstwa i oleju rzepakowego i słonecznikowego oraz zbóż.
– W ramach realizacji memorandum prowadzimy negocjacje z naszymi polskimi partnerami w sprawie wspólnego przetwórstwa naszej produkcji rolnej, w szczególności zbóż w Polsce, z dalszą sprzedażą produktów gotowych do spożycia zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE – komentuje Siergiej Kasjanow. Według niego w ramach tej współpracy możliwe jest też utworzenie spółki joint venture z Makaronami Polskimi.