KSG Agro: pełna gotowość do wiosennego siewu

KSG Agro: pełna gotowość do wiosennego siewu

Gospodarstwa wchodzące w skład ukraińskiego agroholdingu KSG Agro kończą przygotowania do wiosennej kampanii siewnej, która rozpocznie się 10-12 kwietnia. Są zaopatrzone w paliwo, nasiona, oraz środki ochrony roślin.
– Obecnie trwa proces selekcji nasion, środków ochrony, nawozów. Mamy dość paliwa, nawet z zapasem, wystarczy nie tylko na siew, ale także na żniwa. Wszystko idzie zgodnie z planem i w ogóle sytuacja w gospodarstwach holdingu wygląda normalnie. Technicznie oraz agronomicznie jesteśmy w pełni gotowi do kampanii siewnej – komentuje stan przygotowań do wiosennych prac Siergiej Kasjanow, przewodniczący rady dyrektorów KSG Agro.
Obecnie gospodarstwa holdingu zakończyły proces nawożenia zbóż ozimych na powierzchni 5,5 tys. ha oraz rzepaku – na powierzchni 800 ha. Stan roślin jest dobry, rosną szybko – mówił dyrektor pionu uprawy roślin holdingu Dmytro Jemelczenko.
W KSG Agro wskazują jednak na zbyt niski zapas wilgoci w glebie, zwłaszcza w południowej części regionu.
– Jednak do siewu jest jeszcze czas i mamy nadzieję, że wilgotność wzrośnie, a sytuacja zmieni się na lepsze – mówi Dmytro Jemelczenko.
17 marca podczas maratonu telefonicznego Minister Polityki Agrarnej i Żywnościowej Ukrainy Roman Leszczenko zaznaczył, że ukraińscy rolnicy zasieją wszystkie ziemie, które można obsiać na kontrolowanych terytoriach i biorąc pod uwagę bezpieczeństwo.
– Nie mówimy tylko o Ukrainie Zachodniej, mówimy o Ukrainie Centralnej i Południowej. Rolnicy to bardzo odważni, silni i mocni ludzie, nawet na okupowanych terytoriach pod flagą Ukrainy wchodzą na pola i sieją. Jestem bardziej niż przekonany, że rozwiążemy kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. Oczywiście Ukraina jest gwarantem żywności dla ponad 400 milionów ludzi na całym świecie, ale teraz głównym kryterium dla nas jest dostarczanie żywności bezpośrednio narodowi ukraińskiemu – powiedział minister.

KSG Agro to jeden z wiodących zintegrowanych pionowo ukraińskich agroholdingów. Głównymi kierunkami działalności grupy jest hodowla trzody chlewnej i produkcja wieprzowiny, a także uprawa roślin. Akcje holdingu są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. KSG Agro jest członkiem European Business Association (EBA).