KSG Agro rozszerzy asortyment upraw o groch i fasolę

KSG Agro rozszerzy asortyment upraw o rośliny strączkowe i niszowe – groch i fasolę. Poinformowało o tym biuro prasowe holdingu rolnego.
Holding rolny KSG Agro rozszerzy asortyment upraw o rośliny strączkowe i niszowe – groch i fasolę.
Projekt zostanie zrealizowany w dwóch etapach. W pierwszym etapie, w pierwszej dekadzie listopada tego roku, wysiewa się 50 hektarów nasion pierwszej reprodukcji grochu produkowanego przez Serbię odmiany „Mróz”. Ponadto, w zależności od warunków pogodowych od stycznia do lutego 2022 r., w maju zostanie przeprowadzony wysiew nasion fasoli również na powierzchni 50 ha.
W drugim etapie planowane jest uprawianie grochu i fasoli na obszarach uprawnych odpowiednio 500-700 ha.
„Rozszerzenie asortymentu o rośliny strączkowe, w naszym przypadku groch, jest naturalne, ponieważ uprawa ta jest bardzo przydatna jako prekursor uprawy roślin ozimych. Ponadto groch jest częścią mieszanki paszowej dla trzody chlewnej, a posiadanie własnych surowców paszowych jest bardzo ważne dla naszego zakładu hodowli trzody chlewnej, szczególnie na tle poważnego wzrostu cen na nie. Groch może być godnym substytutem śruty sojowej w paszach jako źródło proteiny i białek – komentuje Dyrektor Produkcji KSG Agro Dmytro Yemelchenko. – Jeśli chodzi o fasolę, było kilka powodów, aby zwrócić uwagę na tę uprawę – wysoka rentowność produkcji, stabilna cena, potencjał eksportowy, a także fakt, że włączenie fasoli do płodozmianu pozytywnie wpływa na jakość gleby i wzrost plonów upraw naśladujących”.