KSG AGRO ROZPOCZĄŁ ODNOWĘ POGŁOWIA TRZODY CHLEWNEJ ZA POMOCĄ KANADYJSKIEJ GENETYKI

KSG Agro rozpoczął odnowę pogłowia w zakładzie hodowli trzody chlewnej we wsi Nywa Trudowa za pomocą świń hodowlanych kanadyjskiej genetyki Genesus. Poinformowało o tym biuro prasowe holdingu rolnego.
Do zakładu hodowli trzody chlewnej we wsi Nywa Trudowa (obwód dniepropetrowski, rejon apostołowski) firmy „Strong-Invest” Sp. z o.o., która w holdingu rolnym KSG Agro odpowiada za działalność w zakresie hodowli trzody chlewnej, przybyła pierwsza partia świń hodowlanych kanadyjskiej genetyki Genesus, która wynosi 184 głowy: 165 świń hybrydowych F-1 (Yorkshire-Landrace), 15 świń rasy Yorkshire, 2 knury Duroc oraz 2 knury Landrace. Obecnie są one poddawane kwarantannie. W sumie zaplanowano 11 dostaw świń kanadyjskiej genetyki.
„Przeprowadzamy proces odnowy pogłowia trzody chlewnej za pomocą najlepszych wzorów genetyki świń istniejących na rynkach światowych, do których oczywiście należy kanadyjski Genesus” – komentuje Prezes Zarządu Serhii Kasianov – „Kluczowym zadaniem jest zaspokojenie popytu na wysokiej jakości wieprzowinę i zaoferowanie ukraińskim konsumentom, w tym ukraińskim hodowcom trzody chlewnej, wzorów najlepszej genetyki prezentowanej na świecie”.
„Cieszymy się, że możemy rozpocząć współpracę z tak potężnym graczem rynkowym jak KSG Agro. Mamy nadzieję na długie i owocne partnerstwo. Genetyka firmy Genesus pozwala uzyskać niższy koszt produkcji w porównaniu z europejską. Świnie genetyki Genesus są odporne, szybko rosną i dobrze się rozwijają, produkując maksymalną możliwą liczbę kilogramów prosiąt z metra kwadratowego gospodarstwa” – powiedział Yevhen Shatokhin, przedstawiciel Genesus na Ukrainie, założyciel firmy „GENESUS Ukraina” i AGRIFOOD Consulting.
Jak wcześniej informowaliśmy, zakład hodowli trzody chlewnej KSG Agro wykorzystuje obecnie duńską genetykę Dunbred i prowadzi negocjacje ze szwajcarską firmą genetyczną SUISAG. W ramach programu odnowy trzody chlewnej holding rolny do końca 2021 r. odnowi około 30% pogłowia,a także kupi około 1 tys. macior. Ze względu na odmłodzenie stada, zakład hodowli trzody chlewnej holdingu rolnego poprawi cechy jakościowe i zastąpi maciory głównego pogłowia, co zwiększy płodność prosiąt o genetyce wysokiej jakości.
DOSSIER
KSG Agro – jeden z głównych holdingów rolnych Ukrainy, europejska innowacyjna grupa firm, działająca na zasadzie integracji pionowej. Akcje holdingu są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. KSG Agro jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu (EBA) oraz Stowarzyszenia „Hodowcy Świń Ukrainy”.
Podstawową działalnością firmy jest uprawa i produkcja upraw rolnych, a także produkcja wieprzowiny. Począwszy od września 2014 roku, KSG Agro realizuje nową strategię rozwoju, zgodnie z którą firma rozwija najbardziej obiecujące projekty, przede wszystkim hodowlę trzody chlewnej, a także uprawę roślin.
Genesus to największa na świecie prywatna firma genetyczna specjalizująca się w hodowli wyłącznie świń. Główna siedziba firmy Genesus znajduje się w Kanadzie, w prowincji Manitoba. Nukleusy i farmy reprodukcyjne firmy znajdują się w wielu krajach na całym świecie, w tym: Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Tajlandii, Filipinach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji itp.
Obecnie firma jest reprezentowana na Ukrainie. Na bazie przedsiębiorstwa „Agrarna Kompanija 2004” w 2019 r. stworzono nukleus rasy Big White (Yorkshire) i multiplikator produkcji świń hybrydowych F-1 (Yorkshire-Landrace).