Holding rolny KSG Agro oddał do eksploatacji nową stację separacji w zakładzie hodowli trzody chlewnej we wsi Niwa Trudowa.

W lipcu 2019 r. holding rolny KSG Agro oddał do eksploatacji nową stację separacji obornika w zakładzie hodowli trzody chlewnej we wsi Niwa Trudowa.
W lipcu 2019 r. holding rolny KSG Agro oddał do eksploatacji nową stację separacji obornika w zakładzie hodowli trzody chlewnej we wsi Niwa Trudowa, którym zarządza „Rentier” Sp. z o.o. Jej moc wynosi 70 m3 obornika na godzinę, co pozwala na przetwarzanie do 420 tys. m3 obornika rocznie. Przetwarzanie obornika odbywa się na twardą i płynną frakcję.
„Jeśli wcześniej obornik był wywożony i wprowadzany na pola w formie nieprzygotowanej, co wymagało dużych kosztów zasobów, to, po uruchomieniu nowej stacji separacji, zakład ma możliwość zarządzania procesem i optymalizacji technologii wprowadzania tego nawozu organicznego – komentuje Prezes Zarządu KSG Agro Serhii Kasianov – Twardą frakcję wywożono na pola, gdzie jej wniesienie jest mniej pracochłonne i bardziej efektywnie. Oczyszczone od frakcji twardej wyjaśnione ścieki – płynna frakcja – są pompowane na oczyszczalnię, gdzie po oczyszczaniu biologicznym (na okres do pół roku) mogą być wykorzystywane do nawadniania pól”.
Według Serhiia Kasianova, dla pracy stacji separacji zakupiono sprzęt firmy CRI-MAN (Włochy) o wartości 2,1 mln hrn. Ogólna wartość inwestycji w obiekt wyniosła 5,5 mln hrn.
Oddana stacja pozwoli na poprawę stanu środowiska w miejscu lokalizacji zakładu hodowli trzody chlewnej, a zakłady uprawy roślin holdingu rolnego mogą poprawić wydajność plonów po wprowadzeniu przetworzonego obornika.