Holding rolny KSG Agro przystąpił do zbioru miskanta.

Holding rolny KSG Agro przystąpił do zbioru miskanta.

Holding rolny KSG Agro przystąpił do zbioru miskanta na powierzchni 30 ha. Ta uprawa energetyczna została zasadzona w 2013 r. i uprawiana w specjalnej technologii, zgodnie z którą zbiór odbywa się przez 5 lat po sadzeniu.
„Sześć lat temu wdrożyliśmy technologię użytkowania gruntów przeznaczenia nierolniczego do upraw specjalnych roślin energetycznych. To właśnie wtedy powstały macice plantacji miskanta – uprawy, która jest już uznana za rewolucyjną w rolnictwie do produkcji biopaliw stałych, – opowiada przewodniczący Zarządu KSG Agro Sergii Kasianov, – Uprawa miskanta z jego wysokim oddaniem energii w pełni dostosowuje się do naszej strategii produkcji ciepła z biopaliw odnawialnych. Jako surowiec do produkcji pellet ta roślina o wiele bardziej skuteczna, niż odpady zbóż. Po pełnym zbiorze planujemy uzyskać ponad 400 ton surowca dla produkcji pellet”.
Na podstawie wyników zbioru pierwszych trzech hektarów miskanta plony uprawy wyniosły 12-15 t/ha.
Jak już wcześniej informowaliśmy, KSG Agro wraz z samorządami terytorialnymi obwodu dniepropetrowskiego bez angażowania środków budżetowych realizuje program zmiany rodzaju ogrzewania kotłowni obiektów socjalnych (szkół, itp.) z kosztownego ogrzewania gazem ziemnym lub węglem na pellety paliwowe. W wyniku oszczędność środków budżetowych dla każdego obiektu wynosi do 40%.
Na koniec 2018 r. КSG Agro zwiększył całkowitą ilość generowania ciepła na biopaliwie o 37% – do 8,35 mW.